В Україні продовжується загальна мобілізація, а разом з нею — оновлення порядку бронювання працівників критично важливих підприємств. Про це розповідає veteran.com.ua.

Як наголошує адвокат Юрій Айвазян, автоматичне бронювання військовозобов’язаних можливе, але лише за дотримання певних умов. У разі недотримання хоча б однієї з них, людину не буде переведено до спеціального військового обліку, навіть якщо вона потрапила до списків на бронювання.

Бронювання під час мобілізації

Після введення воєнного стану в Україні діє загальна мобілізація. Водночас законодавство дозволяє відстрочку від призову для працівників підприємств, що мають статус критично важливих для функціонування держави.

Такі працівники можуть бути заброньовані, тобто переведені на спеціальний військовий облік. Це тимчасово звільняє їх від мобілізації. Саме бронювання відбувається через Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

У разі правильного подання даних процедура переведення до спеціального обліку має відбутися автоматично протягом 72 годин з моменту формування списку.

Умови для автоматичного бронювання

За словами адвоката Юрія Айвазяна, щоб бронювання відбулося без додаткових ускладнень і в автоматичному режимі, військовозобов’язаний повинен відповідати трьом основним вимогам.

1. Перебування на військовому обліку. Особа повинна бути офіційно поставлена на облік у територіальному центрі комплектування. Якщо чоловік не пройшов процедуру уточнення даних або ухиляється від обліку, автоматичне бронювання є неможливим.

 2. Працевлаштування на підприємстві, яке має право на бронювання. Йдеться про установи та компанії, що отримали статус критичних. Підприємство повинно бути внесене до відповідного переліку, а також подати до реєстру правильні списки працівників.

3. Відсутність у розшуку ТЦК. Навіть якщо особа працює на підприємстві, що має право на бронювання, вона не може бути переведена до спеціального військового обліку, якщо перебуває у розшуку територіального центру комплектування. В такому випадку автоматичне бронювання не застосовується.

Перевірка відповідності всім вимогам передбачена і технічною логікою роботи реєстру. Якщо хоча б одна з умов не виконується — бронювання не підтверджується.

Тож працівникам і роботодавцям важливо не лише сформувати списки, а й подбати про актуальність військово-облікових даних та уникнення підстав для виключення з процедури.

Раніше ми розповідали, хто має право на відстрочку під час мобілізації у 2025 році