У 2025 році українці традиційно відзначатимуть День матері 11 травня — у другу неділю травня. Перехід на новий церковний календар на це свято не впливає, адже воно має світський характер і не пов’язане з релігійними датами.

Історія свята

Пошанування матерів сягає ще античних часів — у Стародавній Греції вшановували Рею, матір богів, а в Римі — богиню Кібелу.

У сучасному вигляді свято започаткувала Анна Джарвіс зі США, яка після смерті матері ініціювала визнання Дня матері на загальнодержавному рівні. У 1914 році президент Вудро Вільсон оголосив другу неділю травня офіційним святом. Згодом традиція поширилася по всьому світу.

В Україні День матері почали відзначати ще у 1929 році, переважно в Галичині. Організовували концерти, тематичні заходи, урочистості. За радянських часів святкування було заборонене, але на початку 2000-х його повернули на державний рівень.

Коли святкують День матері в інших країнах

  • Велика Британія, Ірландія, Нігерія – четверта неділя Великого посту
  • Молдова, В’єтнам, Чорногорія – 8 березня
  • Норвегія – друга неділя лютого
  • Грузія – 3 березня
  • Південна Корея – 8 травня (День батьків)
  • Країни Азії та Африки – 21 березня (день весняного рівнодення)

Як відзначають День матері

У різних культурах вшанування матерів пов’язане з релігією або давніми традиціями. Наприклад, в Англії з XV століття Материнська неділя включала церковні служби на честь Діви Марії, після яких діти дарували матерям квіти.

В Україні це день, коли діти дарують мамам квіти, листівки, готують концерти в школах, а в родинах — теплі обіди та символічні подарунки.

Раніше ми розповідали, що обов'язково треба покласти до Великоднього кошику і яке значення мають ці символи.