Температура поволі знижується, і хоча аномальна спека вже не прогнозується, літо триватиме ще місяць. Протягом цього часу на термометрі ми ще не раз побачимо позначки вище +30 градусів. Центр громадського здоров'я МОЗ України надає поради щодо правильного харчування при високих температурах, щоб забезпечити добре самопочуття.

Перш за все, важливо пити достатньо води: слід вживати чисту питну воду, щоб уникнути зневоднення та підтримати нормальну терморегуляцію організму. Регулярне вживання води впродовж дня рекомендується навіть у випадках, коли ви не відчуваєте спраги. Також варто уникати солодких газованих напоїв та алкоголю, оскільки вони можуть сприяти зневодненню через їхню сечогінну дію та маскування реальної потреби в рідині.

Обирайте легку їжу, яка не створює додаткового навантаження на травну систему та містить багато води. Гарним варіантом будуть овочі, фрукти, салати та нежирні білкові страви. Це дозволить знизити теплове навантаження на організм та допоможе запобігти нестачі рідини. Пам’ятайте про продукти, що мають охолоджуючий ефект, такі як огірки, кавун, диня та м'ята.

Їжте меншими порціями, але частіше. Такий режим харчування допомагає підтримувати необхідний рівень енергії та запобігає перевантаженню травної системи.

Уникайте важкої та жирної їжі, адже вона вимагає більше енергії для перетравлення і при певних умовах може підвищити ризик теплового удару. Теж саме стосується додавання до їжі спецій, що сприяють підвищенню внутрішньої температури – червоний перець, чорний перець, імбир, часник та ін. Їх споживання підвищує температуру тіла та посилює потовиділення, що під час спеки значно збільшує ризик перегріву.

Зменшіть споживання солі та перероблених продуктів (ковбасних виробів, закруток, хлібобулочних). Надмірна кількість солі може сприяти затримці рідини в організмі та порушенню водно-сольового балансу, який організму важко підтримувати під час спеки.

До речі, кажуть лікарі, морозиво та заморожений лід можуть здаватися очевидним вибором, коли хочеться охолодитися, але початковий ефект охолодження може бути короткотривалим. Справа в тому, що вживання будь-якої їжі призводить до підвищення температури, оскільки процес травлення є тепловиділяючим. Швидке охолодження, викликане холодною їжею та напоями, призводить до надмірного компенсаторного підвищення внутрішньої температури. Отже, після порції морозива ви можете ще гірше переносити спеку.