Про очікування щодо відновлення світового ринку сталі, головні причини для припинення імпорту російських напівфабрикатів до Євросоюзу, ринок брухту та новий завод в Італії розповів генеральний директор Групи Метінвест Юрій Риженков на форумі Siderweb 2024, що пройшов 26 вересня у Віченці (Італія).

Siderweb 2024 — перший щорічний форум, присвячений нинішньому стану та майбутньому сталеливарної промисловості Італії та Європи. Захід зібрав понад 500 учасників, серед яких представники основних гравців на ринку сталі, такі як Marcegaglia, Danieli та Tata Steel. Серед основних тем форуму — глобальні виклики, геополітичні впливи та останні наукові досягнення у виробництві сталі та сталевому будівництві.

Юрій Риженков узяв участь у панелі «Сталь в Італії та світі: круглий стіл про майбутні виклики галузі». Також до обговорення долучилися голова та фінансовий директор Danieli Алессандро Бруссі, президент Eurometal і генеральний директор Tata Steel Distribution Spain Фернандо Еспада та президент і генеральний директор Marcegaglia Steel Антоніо Марчегалья.

Про кризу на світовому ринку сталі

Юрій Риженков розповів, що пік циклічного за своєю природою ринку сталі припав на кінець 2021 – початок 2022 року. Потім ринок пішов на спад через початок війни в Україні, загострення енергетичної кризи, перебої у ланцюжках постачання та економічну невизначеність в усьому світі.

За його словами, 2022 і 2023 роки були періодом, коли світ намагався впоратися з наслідками війни, що спалахнула в центрі Європи. А тепер до неї додалася ще й війна на Близькому Сході.

У 2024 році Метінвест пристосовувався до нової реальності. Компанія покращила фінансові результати проти низької бази у 2023 році, вибудувала нову логістику та створила нові партнерства.

«Думаю, зараз ми переживаємо найдовший спад у сталеливарному циклі за останні 20 років. Адже він вже триває понад три роки. Отже, у 2025 році має відбутися перелом на ринку та пожвавлення споживання», — вважає гендиректор компанії.

Він уточнив, що попередній спад на ринку сталі на початку 2000 року тривав менш ніж півтора року, а у 2008-2009 роках – декілька місяців.

Протягом останнього року європейський ринок сталі був найбільш нестабільним: імпорт зараз становить понад 27% видимого споживання сталі в Європі. Ситуацію ускладнюють високі ціни на енергоносії та конфлікти.

Юрій Риженков сподівається, що до перелому ринку призведуть дії уряду США щодо зниження облікової ставки та пакет стимулів, який нещодавно запровадив уряд Китаю.

Про санкції ЄС на імпорт російських напівфабрикатів


Гендиректор Метінвесту зауважив, що Євросоюз має якнайшвидше закрити всі лазівки для імпорту російських напівфабрикатів.

За його словами, росія завжди використовує свої ресурси, щоб контролювати, нападати та зробити залежними від своєї волі. Україна відчувала це протягом останніх 30 років. Також росія в різні способи шантажувала Європу, використовуючи постачання газу.

«Зараз ніщо не заважає росії використовувати напівфабрикати як зброю, якщо вона зрозуміє, що Європа залежна від цих російських товарів. Це одна з причин, чому Європа має намагатися мінімізувати імпорт, наскільки це можливо», — додав Юрій Риженков.

Друга вагома причина для припинення російського імпорту — фінансування військової агресії через купівлю продукції з росії.

«Щоразу, купуючи російські сляби, чавун чи гарячебрикетоване залізо, ви фінансуєте війну проти України. По суті, кожен євро, який ви платите за це, йде на вбивство ще одного українця», — наголосив CEO Метінвесту.

Третя причина для мінімізації імпорту з росії — субсидування імпорту напівфабрикатів російськими енергетичними компаніями, які продають газ металургам усередині країни дешевше, ніж в Європі. «Отже, це дуже субсидований продукт. Ви вбиваєте європейських цивільних», — додав він.

Гендиректор Метінвесту зазначив, що компанія не купує російських слябів для європейських прокатних станів.

«Більшість слябів на наші італійські заводи постачала Ilva. У такий спосіб ми допомагаємо італійській економіці відродити один із найбільших металургійних активів, який зараз перебуває в скрутному становищі. І якби всі інші виробники робили так само, то, можливо, було б набагато легше побудувати нову сталеливарну промисловість в Італії», — сказав Юрій Риженков.

Про конкуренцію на італійському ринку брухту

Гендиректор Метінвесту зазначив, що наразі брухт переважно використовується в електрометалургії. Альтернативний варіант — змішування брухту з іншими металевими компонентами, такими як HBI (гарячебрикетоване залізо), DRI (залізо прямого відновлення) або чавун. І це залежить від якості, марки сталі, що потрібна для перероблення та кінцевого застосування.

За його словами, зараз спостерігається зростання попиту на обладнання для перероблення низькоякісного брухту на чистий продукт. Якщо раніше таке обладнання мало попит у заготівельників, то нині воно стає все більш звичними для виробників сталі, які використовують його перед початком виплавляння.

«Така тенденція поширюється у всьому світі, це глобальна вимога. Безумовно, згодом зросте доступність DRI, HBI або чавуну. Щодо брухту — зараз він перебуває під тимчасовим тиском, але в майбутньому стане доступнішим», — сказав CEO компанії.

Інша сировинна тенденція — створення шихти з використанням брухту, що потрібна замовникам для отримання конкретної марки сталі.

«Індустріалізація перероблення брухту стає реальністю — і не лише як джерело сировини, а і як виробництво напівфабрикатів», — вважає Юрій Риженков.

Про новий завод в Італії, що працюватиме на українській сировині

Гендиректор Метінвесту зазначив, що нове підприємство, яке має намір побудувати компанія спільно з італійською Danieli, поєднуватиме ефективність, якість та екологічність.

Метінвест розглядав можливість будівництва заводу в Східній Європі та на Балканах й обрав Італію, проаналізувавши логістику, попит і постачання сировини. Початкова ідея полягала в тому, щоб запустити прокатний завод, який би використовував сляби з «Азовсталі» для виробництва рулонів в Італії. Проте після знищення маріупольського комбінату росіянами проєкт трансформувався в повноцінний металургійний комбінат.

Завод забезпечуватимуть сировиною криворізькі ГЗК Метінвесту. Тож компанія розглядає можливість побудувати виробництво DRI/HBI в Україні.

За словами Юрія Риженкова, Італія є найбільшим імпортером сталевої продукції в Євросоюзі: щороку до країни надходить понад 6 млн тонн гарячекатаного рулону.

«Створення внутрішнього виробництва такого життєво важливого продукту зробить італійську економіку набагато стійкішою та стратегічно стабільнішою. Це також пожвавить регіон, де реалізується проєкт, відкриє нові можливості для розвитку місцевих галузей промисловості та стане додатковим джерелом матеріалів», — додав він.

Гендиректор Метінвесту уточнив, що компанія сподівається завершити роботу над програмною та земельною угодами протягом наступних кількох місяців. Будівництво планується розпочати після узгодження структури фінансування.