Для багатьох українців 2024 рік видався нелегким. Через війну у нашій країні бажання відзначати свято є не у всіх.

Як боротися з почуттям суму та дозволити собі свято — розповіла Суспільному практична психологиня з Черкас, фасилітаторка дитячого простору благодійного фонду "Слов'янське серце" Наталія Соколан.

Світлі свята придумали у темні часи

Різдвяні та новорічні свята не дарма людство вигадало святкувати під час найкоротшого світлового дня, вважає психологиня:

"У культурі багатьох країн різдвяні свята відзначають у зимовий період, коли найкоротший світловий день. Саме тоді люди потребують світла та підтримки. Саме різдвяні свята з давніх часів символізують народження та перемогу над темрявою, а у наш воєнний час дають людству надію на перемогу".

Що робити, якщо настрій не зʼявляється

 "Якщо святковий настрій ніяк не приходить, а ви ностальгуєте за колишніми часами, коли нестримно веселилися під час новорічних свят, перше, що важливо, — прийняти і назвати свій теперішній стан. Якщо радості і передчуття свята немає, то що є на їхньому місці? Які емоції, стани, переживання ви зараз проживаєте, або чого уникаєте? Спрацьовує ефект накопичення, не виключено, що ваш "резервуар" емоцій переповнений, забитий, заблокований, іншими невираженими переживаннями", — розповіла психологиня.


За словами Наталії Соколан, у період новорічних свят кожен українець входить із певним вантажем проблем, драматичного і травмівного досвіду. Не варто сподіватися відчути святковий настрій за помахом чарівної палички. Більшість українців відчуває фізичну, емоційну, соціальну, ментальну втому. Невиражений і непроговорений негативний досвід і непережиті емоції, почуття і стани будуть гальмувати і блокувати відчуття радості. Тому потрібно знаходити способи виражати накопичені переживання, відновлювати ресурси.

"Витягнути «на світло» і проговорити те, що пригнічує, може допомогти психолог чи людина, яка уміє надавати нетоксичну підтримку, без осуду, знецінення, перекручень та маніпуляцій. Можна долучитися до групи підтримки та розплутати клубок накопиченого негативу і напруги у безпечному просторі. Також ви можете в різних форматах вести щоденник, який допоможе вивільнити накопичену ментальну навантаженість, інтегрувати досвід, зробити певні підсумки, подякувати", — порадила психологиня.


Святкуйте так, як ви хочете

У війну свята можуть здаватися недоречними, додала пані Наталія. Водночас може підштовхувати стереотип і уявлення, що на свята потрібно радіти і веселитися. Намагатися штучно створювати собі святковий настрій і святкову атмосферу тільки через те, що це "потрібно", так заведено — така собі ідея. Святкування — це не тільки про гучність і розмах.

"Відчепіться від себе і святкуйте Новий рік тоді й так, як вважаєте за потрібне. Проведіть тихий вечір із близькими або започаткуйте якусь нову теплу традицію. Важливий ваш внутрішній стан, а не кількість страв на столі, до блиску прибраний дім чи сто подарунків усім знайомим. Проведіть цей час так, як хочеться саме вам. Ви не мусите любити свята. Чимало людей зараз, переживаючи травмівний довід, несвідомо вдаються до різних способів захисту від травми", -зауважила Наталія Соколан.

"Досі актуальний багатьом синдром «провини уцілілого» — реакція на травму чи стресову ситуацію. Людина почуває провину за те, що в неї все добре, та нав'язливу думку, що вона живе незаслужено. Часто з цими почуттями настільки складно, що людина починає винити і дорікати інших в тому, що вони живуть недостатньо страждаючи, не дозволяє собі відпочинку, радості розслаблення через страх осуду іншими та через самоосудження. Усі дорікання одних умовних груп людей іншим, що хтось святкує занадто весело, хтось занадто насолоджується, «неправильно» реагує, «нетак» живе, викликані внутрішнім стражданням, вихід якому людина знаходить саме в такій формі. Мірятися стражданнями — така собі ідея. Саме ці процеси можуть заважати переживанню свята. Розібравшись зі своїми особливостями, можна нарешті «впустити» в своє серце свято".


Пригадайте традиції і відженіть тривожність

Шана традицій також виконує глибоку стабілізуючу роль, додала психологиня. З її слів, саме дотримання традицій додають відчуття безпеки у кризові та непевні часи.

"Зараз є багато того, що ми, на жаль, не можемо контролювати. Через це можуть з’являтися усе нові тривожні думки, які так само затьмарюють почуття радості. Відтак може бути досить конструктивним скерувати увагу на дії. Можна поцікавитися різдвяними традиціями свого регіону: сходити на майстерки зі створення різдвяної зірки, дідуха або павука, приготувати 12 страв, відвідати різдвяні заходи. Спробувати саме те, що буде до душі і принесе задоволення. Або ж вигадати власні сімейні традиції".