Володимир Кудрицький, голова правління НЕК «Укренерго», надав роз’яснення щодо принципів черг відключень електроенергії, які застосовуються в Україні.

Черги відключень – це система, за якою побутові споживачі та бізнес, що не належать до критичної інфраструктури, поділені на шість категорій. Кожна черга об'єднує групи споживачів з аналогічними рівнями споживання електроенергії, вимірюваними в мегаватах.

Система призначена для того, щоб у випадку дефіциту електроенергії розподілити навантаження та мінімізувати перебої в енергопостачанні для споживачів. Рівень споживання в кожній області варіюється залежно від потреб критичної інфраструктури та присутності великих промислових підприємств, які імпортують більшу частину енергії, що вони споживають. За законодавством, такі підприємства не підлягають відключенню, згідно з нормами, установленими урядом.

Як відбувається електропостачання для черг?

Скільки черг засовувати у всіх регіонах одночасно – визначає Диспетчерський центр «Укренерго» для компенсації дефіциту енергії в системі. Дефіцит –  це нестача електроенергії в системі, коли рівень споживання значно перевищує обсяг виробленої українськими станція електроенергії та імпортованої з ЄС.

Для того, щоб не відбулося масштабної аварійної ситуації, Диспетчерський центр «Укренерго» має урівняти (збалансувати) рівень споживання до рівня наявної енергії в системі. Знаючи обсяг дефіциту, «Укренерго» визначає кількість черг споживачів, які мають бути відключені обленерго в кожному регіоні одночасно.

Тривалість черги, яку чергу (групу споживачів) відключати саме зараз, коли переключити на іншу чергу – визначають обленерго у кожному регіоні.

Скільки годин може не бути світла?

Умовно, коли обленерго застосовують одну чергу графіків відключень – це 4 години обмежень на добу, дві черги – 8 годин обмежень, три черги – 12 годин обмежень, чотири черги – більше 12 годин обмежень.

Як протягом доби розподілити це навантаження, якою буде тривалість черги – відповідальність обленерго.

Саме обленерго формують відповідні графіки для кожного регіону. «Укренерго» визначає лише кількість черг, яку одночасно мають відключити всі обленерго в країні.

Інформацію про те, який у вас графік погодинних відключень, дивіться на офіційних сайтах обленерго у вашій області та м. Києві, на їхніх сторінках у соціальних мережах.

Коли може не бути світла 12 годин?

Коли три черги графіків відключень діють протягом всієї доби, то це означає, що в цю добу у вас сумарно буде 12 годин без світла.

Якщо, наприклад, три черги відключень діють декілька годин, то для енергетиків це означає, що більша кількість споживачів обмежена в цей період. Але ще раз підкреслюємо: тривалість черги та її перемикання – визначають обленерго у кожній області.

За що відповідають «Укренерго» та обленерго?

НЕК «Укренерго» – державний оператор енергосистеми України (оператор системи передачі).

«Укренерго»:

транспортує (передає) електроенергію магістральними високовольтними мережами класом напруги від 750000 вольт до 220 000 вольт від електростанцій до мереж обленерго;

стежить за балансом між виробленою всіма українськими електростанціями енергією та рівнем споживання в країні;

Обленерго:

у кожному регіоні є оператор, який розподіляє електроенергію з мережі «Укренерго» до споживачів мережами класом напруги від 110 000 вольт до 220 вольт.

«Укренерго» НЕ постачає електроенергію безпосередньо споживачам, НЕ визначає, з яких адрес споживачів складаються черги, НЕ формує графіки відключень у будь-якому регіоні. Це – функції обленерго.

Чому застосовують графіки відключень?

Головна причина застосування графіків погодинних відключень – наслідки восьми ракетних і дронових ударів по українських електростанціях, які росіяни здійснили з початку цього року.

Втрати української енергосистеми перевищують 9 ГВт потужності. Ця потужність еквівалентна споживанню у пікові години влітку Нідерландів або Фінляндії.

На дефіцит потужності в системі також впливає зростання споживання через літню спеку. Наприклад, у віторок 9 липня споживання зросло на понад 5%, порівняно із понеділком, 8 липня.

Раніше Pokrovsk24.news повідомляв, за якими графіками застосовиватимуться погодинні відключення електроенергії в Покровській громаді