Внаслідок російських обстрілів чимало покровчан потребують коштів на відновлення оселі чи купівлю нового житла. Журналісти ТК "Орбіта" дізнавалися, який нині порядок отримання компенсацій та житлового сертифіката від держави.

Квартира жительки Покровська Оксани Романій зазнала значних пошкоджень унаслідок ворожого обстрілу. Вибух вибив вікна й двері, а всередині залишився повний безлад. Інцидент стався в середині вересня, через місяць після того, як Оксана разом із сином евакуювалася на Львівщину.


"Маючи інформацію про програму "єВідновлення", я одразу подала заяву через "Дію". Виявилось, що моя квартира не внесена до державного реєстру, тому я знайшла держреєстратора та виправила це. Тоді в Покровську ще працювала комісія з обстеження пошкодженого житла, і вже невдовзі я отримала акт обстеження своєї квартири", – розповідає пані Оксана. 

Впродовж 30 днів жінка отримала від держави гроші на ремонт оселі – майже 106 тисяч гривень були нараховані на картку "єВідновлення".

"Використати ці гроші можна протягом року. Якщо не встигли – то можна податися на програму ще раз. Кошти мають цільове призначення, тому зняти їх або використати на щось інше окрім будівельних матеріалів або послуг з ремонту неможливо", – пояснює Оксана Романій.


Пані Оксана додала, що її сусідка подала заяву після того, як Покровськ вже віднесли до переліку територій, де ведуться активні бойові дії. Тому у компенсації їй поки відмовили. 

Проте, ті, хто встиг отримати гроші, можуть витратити їх на будівельні матеріали лише у магазинах-партнерах програми "єВідновлення". Згідно з порядком, ремонтні роботи необхідні для відновлення пошкодженого об'єкта нерухомого майна поділяють на категорії, залежно від розрахованої суми компенсації, зазначеної у чек-листі. 

"Максимально виплачують 350 тисяч гривень, якщо це квартира. На будинок – до 500 тисяч. Треба подзвонити 102, зафіксувати пошкодження та звернутися до ЦНАПу. Також це можна зробити через застосунок "Дія". Якщо це повністю зруйноване майно, слід зробити теж саме, але податися на житловий сертифікат", – каже координатор луцької приймальної української гельсінської спілки з прав людини Артем Безрук. 


Сума сертифіката розраховується спеціальною комісією на підставі формули, затвердженої Кабінетом Міністрів. Враховують наступні фактори: тип зруйнованого об'єкта, загальну площу, кількість кімнат, рік зведення, показник вартості квадратного метра по Україні та регіону розташування. 

Детальніше – в сюжеті ТК "Орбіта".