Мінсоцполітики підготувало законопроєкт щодо соціальної підтримки для осіб з обмеженою працездатністю, включаючи осіб з інвалідністю. Проєкт передбачає запровадження статусу "працездатності" як окремого від статусу "інвалідності". Про це повідомили у Мінсоцполітики.
Міністерство вже підготувало проект закону, який винесено на обговорення. Законопроект містить кілька ключових змін. Зокрема, замість МСЕК інвалідність визначатиметься мультидисциплінарними командами з використанням цифрових інструментів, а для визначення необхідних заходів підтримки буде проведено оцінку працездатності, що передбачає аналіз здатності людини повернутися до роботи.
Для тих, хто втратив працездатність через значні втрати здоров’я, розмір страхових виплат буде збільшено. Якщо після реабілітації людина здатна працювати, держава надасть необхідну підтримку у вигляді безкоштовних ліків, реабілітаційних засобів, соціальних послуг, а також допоможе з працевлаштуванням або навчанням. Законопроект також передбачає додатковий захист від звільнення через непрацездатність та можливість оплачуваної реабілітації понад рік.
«Маємо змінити систему соціального страхування таким чином, щоб кожна людина, яка зіткнулася з хворобою чи травмою, мала реальний шанс повернутися до активного життя, стати самостійною. Держава не просто компенсуватиме втрати через непрацездатність, ми змінюємо систему, щоб людина, яка зіштовхнулась з труднощами, пов'язаними зі здоров'ям, могла відновила свій потенціал. А у разі, коли це неможливо – отримала гідну підтримку», – підкреслила Міністр соціальної політики Оксана Жолнович.
Серед інших важливих новел законопроекту:
- Запровадження простого покрокового алгоритму супроводу людини від реабілітації до працевлаштування і відновлення;
- Реабілітація передбачатиме допомогу у відновленні фізичного та психічного здоров'я, а також професійних навичок;
- Оплачувана реабілітація буде довшою, може тривати до року;
- Страхова виплата під час реабілітації (реабілітаційний лікарняний типу Б) збільшується і складатиме від 70% до 100% середньої заробітної плати;
- Якщо людина має довгий і складний процес відновлення після травми або хвороби, робоче місце за нею зберігатиметься понад 4 місяці (наразі роботодавець має право звільнити людину, якщо вона хворіє понад 4 міс.)
- Передбачена можливість працювати частково, якщо реабілітація амбулаторна, із збереженням лікарняних реабілітаційних виплат;
- Розмежовуються статуси інвалідності і працездатності.
У рамках реформи статус інвалідності залишатиметься без змін, проте його встановлення здійснюватиметься за висновками мультидисциплінарних команд із використанням цифрових інструментів.
Оцінка працездатності відбуватиметься після завершення реабілітації, дистанційно та анонімно. Залежно від рівня працездатності, людина отримуватиме допомогу та щомісячну страхову виплату. У разі повної втрати працездатності держава забезпечуватиме щомісячну фінансову підтримку для гідного рівня життя.
Реформа також передбачає впровадження електронного кейс-менеджменту, що поєднає соціальні та медичні дані. Це дозволить зробити процес підтримки прозорішим, оперативнішим і зменшити бюрократичне навантаження, підвищуючи зручність отримання допомоги.
Жодних скорочень виплат чи соціальних гарантій реформа не передбачає. Люди, які отримують пенсії по інвалідності, продовжуватимуть отримувати свої виплати в повному обсязі.
Раніше Pokrovsk24.news повідомляв, що ООН збільшило розмір допомоги для українців. З 1 жовтня 2024 року вразливі категорії населення отримуватимуть 3 600 грн на кожного члена домогосподарства, замість попередніх 2 200 грн.