Всеукраїнська асоціація охорони культурної спадщини (ВАОКС) за сприяння Міністерства культури та інформаційної політики України, а також Українського національного комітету ICOMOS (Міжнародної ради з охорони пам'яток та історичних місць) ініціювала та оголосила про початок впровадження в Україні “Національної програми підготовки фахівців з реставрації памʼяток культурної спадщини”. В основі програми популяризація професії реставратора, відкриття в ВНЗ по всій країні відповідних кафедр, організація навчання та практики, в тому числі за кордоном, а також заходи з мотивації молодих спеціалістів.

Про це йдеться у прес-релізі Всеукраїнської асоціації охорони культурної спадщини. 

«Відкритий воєнний напад російської федерації, її військова агресія нищить не тільки український народ, міста та села, а й національну культурну спадщину нашої держави. У звʼязку зі зростальною кількістю обʼєктів, що потребують реставрації в результаті як воєнних дій, так і природного зношення, а також нагальної потреби їх збереження та відновлення, на сьогодні в Україні спостерігається гострий дефіцит спеціалістів з ремонтно-реставраційних робіт», – йдеться в повідомленні. 

За словами голови ВАОКС Олександра Никоряка у вишах країни відсутні кафедри з підготовки подібних фахівців, а спеціальностям з реставрації виділяють мінімальну кількість навчальних годин, через що в професію приходить невелика кількість молодих спеціалістів-ентузіастів. Зараз в Україні працює лише невелика група фахівців-реставраторів найвищого класу, але їхніх можливостей не вистачає для покриття всіх потреб.

«Варто зазначити, що для розв’язання всіх цих питань, лише зусиллями держави та громадських організацій недостатньо. Співпраця із соціально-відповідальним бізнесом, який у своїй діяльності зацікавлений у відповідних кадрах, адже інвестує у  відновлення спадщини, може бути ефективною та взаємовигідною», – додали в прес-релізі.

Програма має на меті консолідувати архітекторів, реставраторів та всіх інших професіоналів в цій галузі, виокремлення реставрації в окрему сферу, підняття її на сучасний світовий рівень, популяризація професії реставратора, навчання та підготовка кадрів.

Програма стартувала 17 квітня з церемонії нагородження відзнаками та грошовими стипендіями студентів НАОМА та видатних українських архітекторів-реставраторів за наукові роботи й реалізовані проєкти у сфері збереження та відновлення обʼєктів культурної спадщини.

Раніше Pokrovsk24.news повідомляв, що Комітет Верховної Ради схвалив перейменування 17 населених пунктів Покровського району