Зміна тарифу на електроенергію, яка вступила в дію 1 червня за рішенням Кабінету Міністрів України, залишає багато запитань серед українських споживачів. Компанія YASNO надала відповіді на питання про нові тарифи, наявність субсидій, а також про дію «нічного» тарифу.

Новий тариф на електроенергію становить 4,32 грн за кіловат-годину для всіх споживачів незалежно від обсягу споживання, і діятиме до 30 квітня 2025 року. Це означає, що незалежно від використаної кількості електроенергії, вартість буде розраховуватися за єдиною ставкою.

Крім того, діє спеціальний тариф для споживачів з електроопаленням протягом опалювального сезону з 1 жовтня по 30 квітня. При споживанні до 2000 кВт-год на місяць, ціна складатиме 2,64 грн/кВт-год, а при перевищенні цієї норми — 4,32 грн/кВт-год за весь обсяг. У теплі місяці, з червня по вересень, для цих споживачів застосовується та ж ставка, що й для інших користувачів — 4,32 грн/кВт-год.

Якщо встановлений двозонний лічильник, чи буде діяти «нічний» тариф?

Тарифні коефіцієнти для багатозонних приладів обліку залишаються без змін. Тобто, якщо в оселі встановлений двозонний лічильник, то спожита з 23:00 до 7:00 електроенергія буде коштувати вдвічі дешевше. «Нічний» тариф буде поширюватися як на споживачів з електроопаленням, так і без.

Чи будуть надаватись пільги і субсидії на оплату електроенергії? Як їх отримати?

Постанова Кабміну щодо тарифів з 1.06.2024 р. не зачіпає механізм призначення житлових субсидій та інших пільг. Електропостачальники не займаються їх оформленням та виплатами. Щоб дізнатися, чи має право ваша родина на отримання субсидії чи пільг, слід звертатися до органів Пенсійного фонду України.

Якщо тариф підвищили, відключень буде менше?

Зміна тарифу не пов’язана зі стабілізаційними та екстреними відключеннями, не впливає на їх тривалість і періодичність. Відключення застосовуються через ворожі обстріли та дефіцит, який виник в енергосистемі.

Коли діє відключення, електроенергія в оселі не споживається, відповідно, і лічильник не намотує кіловат∙години. Якщо споживач вчасно передає показання, тоді він буде сплачувати лише за використаний обсяг електроенергії. Але якщо оператор системи розподілу не отримує показання від клієнта, він змушений розраховувати обсяг споживання по-середньому. Для цього за основу беруть показання лічильника, які фіксувались у попередні періоди. Відтак, може бути суттєва похибка: нарахування за місяць, коли часто вимикали світло, виявляться такими ж, як і за місяць без відключень.

Щоб цього уникнути, клієнтам YASNO слід регулярно передавати показання: за два дні до кінця місяця та протягом трьох днів наступного.

Як зменшити суму в рахунку за світло?

Заощадити кошти на оплаті за світло можна, дотримуючись раціонального споживання:

  • якщо досі користуєтеся лампами розжарювання, замініть їх на LED-лампи, які споживають до 10 разів менше енергії;
  • завжди вимикайте освітлення у кімнаті, навіть якщо виходите ненадовго. Також вимикайте з мережі електроприлади, які не використовуєте;
  • не встановлюйте бойлер на максимальну температуру нагрівання;
  • за можливості рідше вмикайте кондиціонер. Щоб зменшити нагрівання приміщення, робіть вологе прибирання, а також встановіть жалюзі або заклейте вікна спеціальною плівкою, яка віддзеркалює тепло.