Правозахисні організації звернулися до Міністерства освіти та науки України з проханням не припиняти дистанційне навчання для школярів, які проживають на територіях, тимчасово окупованих російськими військами. 

У заяві, яку підготували громадські організації, зазначено, що у травні Міносвіти розробило проєкт наказу, який має регулювати освітній процес в умовах воєнного стану. Цей документ визначає умови навчання в школах під час війни і має забезпечити безперервний доступ до освіти для всіх учнів, зокрема й для тих, хто залишається в зоні конфлікту.

На сайті Кабінету Міністрів України вже з'явилась петиція «Щодо права на освіту дітей ВПО та скасування наказу МОН України від 13.06.2024 № 850». Підписати її можуть усі громадяни, які не підтримують запропоновані посадовцями рішення, що стосуються навчання дітей ВПО та з ТОТ.

Які зміни можливі у школах в умовах воєнного стану

У наказі МОН № 850 від 13 червня 2024 року йдеться, що школи, які не зможуть відновити очне / змішане навчання, можуть відкривати дистанційні класи. Для відкриття такого класу має бути мінімум 20 учнів одного року навчання, але не більше 30. При цьому учнів, які вчаться на сімейній та екстернатній формах, у цій кількості враховувати не можна. Також такі дистанційні класи не будуть поділятися на групи для вивчення окремих предметів.

Для дистанційних класів планується два окремі навчальні плани:

1) для дітей, які залишаються в Україні, — вивчення всіх обов’язкових та предметів за вибором;

2) для дітей, які виїхали за кордон та паралельно навчаються там у школах, — окремі навчальні предмети (програма українознавчого компонента).

Поєднувати дві програми в межах одного дистанційного класу буде не можна.

Зміни для школярів з числа ВПО

Відповідно до нового порядку, діти ВПО з нового навчального року мають навчатися за денною або змішаною формою за місцем фактичного перебування — тобто там, куди вони переселилися. Вони можуть продовжити навчання в дистанційних класах своїх шкіл (де вчилися до переміщення) лише за певних умов та їх підтвердження. Такими умовами можуть бути:

  • відсутні вільні місця у новій школі;
  • школа за новим місцем не здійснює очне або змішане навчання;
  • освітня діяльність школи за новим місцем призупинена.

Іншим словами — тепер батьки учнів зі статусом ВПО не зможуть самостійно визначати, у якій школі вчитиметься їхня дитина.

Правозахисники погоджуються з тим, що навчання в денному та змішаному форматі може позитивно вплинути на інтеграцію дітей за новим місцем проживання, сприятиме надолуженню освітніх втрат та розривів. Водночас на їхню думку, реалізація наказу може мати низку негативних наслідків.

Зокрема, за даними МОН, близько 10 тисяч освітян підлягатимуть звільненню. У заяві наголошується, що ця цифра потребує уточнення та врахування інформації щодо фактичного знаходження  освітян, професійного досвіду тощо. Водночас жодного механізму зі сприяння подальшому працевлаштуванню таких вчителів немає.

Навіть попри наявність вакансій на ринку праці та загальний дефіцит робочих місць у освітній сфері, такі вчителі потребують додаткової підтримки як ВПО: адаптації, допомоги психологічної, з житлом тощо.

У заяві нагадали, що в листі від 27 травня нинішнього року №1/9367-24 «Про розгляд питання щодо призупинення виплат заробітної плати та простою педагогічним працівникам на тимчасово окупованій території» МОН вимагає від територіальних громад в односторонньому порядку припинити трудові відносини з майже двома тисячами педпрацівників, які за різних обставин залишилися на окупованих територіях, але підтримують постійний зв’язок з адміністрацією свого навчального закладу.

«Таким чином, подібна політика МОН щодо освітян, які постраждали внаслідок повномасштабної війни, є не випадковим, а системним рішенням», – переконані правозахисники.

Що кажуть у МОН

МОН наголошує, що остаточне рішення щодо скасування дистанційної освіти для дітей-ВПО буде прийнято після ретельного вивчення всіх аспектів цієї проблеми та з урахуванням думки всіх зацікавлених сторін.

Раніше Pokrovsk24.news розповідав, які дві категорії студентів отримають відстрочку від мобілізації.